Aussie results daily update, 7 April
Get the latest Aussie results from home and abroad.
Melbourne, 7 April 2011 | tennis.com.au
Men
Futures
Bundaberg Tennis International – Bundaberg, Australia (Clay)
R32 [1] James Lemke (Vic) d [WC] Aaron Leeder-Chard (Vic) 6-1 6-1
R32 James Duckworth (NSW) d [Q] Yuri Bezeruk (SA) 6-1 6-1
R32 [Q] Scott Robertson (SA) d [Q] Leon Frost (Qld) 6-1 7-5
R32 Dane Propoggia (NSW) d [6] Yuichi Ito (JPN) 6-3 6-4
R32 Benjamin Mitchell (Qld) d Marvin Barker (NZL) 6-4 6-1
R32 Brendan Moore (NSW) d [WC] Todd Volmari (ACT) 6-3 6-3
R32 [7] Michael Look (Qld) d [Q] Joshua Crowe (SA) 7-5 6-1
R32 [WC] Thanasi Kokkinakis (SA) d Kento Takeuchi (JPN) 7-6(5) 5-7 6-3
R32 Soong-Jae Cho (KOR) d Isaac Frost (Qld) 6-3 6-4
R32 [3] Erik Chvojka (CAN) d [Q] Alex Trillini (NSW) 6-4 6-1
Spain F11 Futures – Madrid, Spain (Clay)
R16 [Q] Yannick Hanfmann (GER) d Matthew Barton (NSW) 6-4 6-4
Turkey F12 Futures – Antalya, Turkey (Hard)
R32 [1] Brydan Klein (WA) d Marcus Willis (GBR) 6-1 6-2
Italy F4 Futures – Rome, Italy (Clay)
R16 [1] Stefano Galvani (ITA) d Joel Lindner (Qld) 6-2 6-2
Women
WTA
Family Circle Cup – Charleston, SC, USA (Green Clay)
R32 Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d Anastasia Rodionova (Vic) 6-3 1-6 6-3
R32 [2] Samantha Stosur (Qld) d Patricia Mayr-Achleitner (AUT) 6-1 6-2
R64 [Q] Anna Tatishvili (GEO) d Jelena Dokic (NSW) 7-5 2-6 6-4
ITF
Bundaberg Tennis International – Bundaberg, Australia (Clay)
R32 [1] Lesia Tsurenko (UKR) d [WC] Mia Vriens (NSW) 6-1 6-3
R32 [Q] Yurina Koshino (JPN) d [Q] Daniella Dominikovic (NSW) 6-2 6-4
R32 Wen-Hsin Hsu (TPE) d [8] Tammi Patterson (Vic) 7-5 6-3
R32 [4] Olivia Rogowska (Vic) d [Q] Sandra Zaniewska (POL) 6-3 6-3
R32 Yurika Sema (JPN) d Monique Adamczak (NSW) 7-6(2) 5-4 ret.
R32 [6] Sophie Letcher (Qld) d [WC] Abbie Myers (NSW) 6-1 6-2
R32 [7] Gail Brodsky (USA) d [WC] Ashling Sumner (Qld) 6-0 6-2
R32 Zuzana Zlochova (SVK) d [Q] Ashleigh Barty (Qld) 6-4 6-4
R32 [2] Sally Peers (Vic) d Isabella Holland (Qld) 6-4 6-2
Coming up
Men
Futures
Bundaberg Tennis International – Bundaberg, Australia (Clay)
R16 [1] James Lemke (Vic) v James Duckworth (NSW)
R16 [Q] Scott Robertson (SA) v Dane Propoggia (NSW)
R16 Benjamin Mitchell (Qld) v Brendan Moore (NSW)
R16 [7] Michael Look (Qld) v Marcus Daniell (NZL)
R16 [Q] Jonathon Cooper (NSW) v [8] Jose Statham (NZL)
R16 Chris Letcher (Qld) v [5] Matt Reid (NSW)
R16 [2] Michael Venus (NZL) v [WC] Thanasi Kokkinakis (SA)
Turkey F12 Futures – Antalya, Turkey (Hard)
R32 [1] Brydan Klein (WA) v Radu Albot (MDA)
Women
WTA
Family Circle Cup – Charleston, SC, USA (Green Clay)
R16 [2] Samantha Stosur (Qld) v Elena Vesnina (RUS)
ITF
Bundaberg Tennis International – Bundaberg, Australia (Clay)
R16 [4] Olivia Rogowska (Vic) v Olga Puchkova (RUS)
R16 Pemra Ozgen (TUR) v [2] Sally Peers (Vic)
R16 [WC] Casey Dellacqua (WA) v [3] Yuliya Beygelzimer (UKR)
R16 [Q] Bojana Bobusic (WA) v [6] Sophie Letcher (Qld)